22ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ [19-28/5/2020]

Σας καλωσορίζουμε στο online 22ο ΦΝΘ

Το 22ο Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης επιστρέφει online και παρουσιάζει 210 ντοκιμαντέρ από όλο τον κόσμο, πρωτότυπα αφιερώματα και μια σειρά από live ανοιχτές συζητήσεις, διαθέσιμες στο κανάλι του στο YouTube. Σας περιμένουμε στο www.filmfestival.gr όπου θα μπορείτε να παρακολουθήσετε δωρεάν τα ντοκιμαντέρ του 22ου ΦΝΘ από την Τρίτη 19 έως την Πέμπτη 28 Μαΐου. Κάθε ντοκιμαντέρ θα είναι διαθέσιμο για 400 θεάσεις σε χρήστες αποκλειστικά από την Ελλάδα.

ΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ;

*Από τις 19 Μαΐου μπαίνετε στο www.filmfestival.gr και ακολουθείτε το σύνδεσμο TDF22 ONLINE.

*Δημιουργείτε ένα λογαριασμό επιλέγοντας “Create account” στο επάνω δεξιά μέρος της οθόνης.

*Συμπληρώνετε το όνομα, το email και τον κωδικό που επιθυμείτε. Μπορείτε τώρα να παρακολουθήσετε τα διαθέσιμα ντοκιμαντέρ.

*Βρείτε το ντοκιμαντέρ που επιθυμείτε είτε μέσω αναζήτησης, είτε από τις λίστες ανά τμήμα που θα βρείτε στο κεντρικό μενού.

*Επιλέξτε το ντοκιμαντέρ που επιθυμείτε να παρακολουθήσετε. Θα λάβετε ένα email επιβεβαίωσης.

*Πατήστε “Play Now” ώστε να ξεκινήσει η προβολή.

*Έχετε 24 ώρες να δείτε την ταινία.

*Σε περίπτωση που δεν την δείτε, η θέση σας ακυρώνεται.

*Μείνετε συντονισμένοι καθημερινά για τη διαθεσιμότητα των ταινιών.

*Θα είμαστε στη διάθεσή σας κάθε μέρα 10.00 με 01.00 με live chat για να απαντήσουμε σε ερωτήσεις και απορίες.

 

ΑΦΙΣΑ ΚΑΙ TRAILER

Την αφίσα της διοργάνωσης δημιούργησε ο designer Σάκης Στριτσίδης και το επίσημο trailer του online 22ου ΦΝΘ επιμελήθηκε ο Νίκος Πάστρας.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ

Φέτος, για πρώτη φορά, το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης έχει τρία διαγωνιστικά διεθνή τμήματα: Μεγάλου Μήκους ντοκιμαντέρ, Newcomers με πρώτες και δεύτερες ταινίες δημιουργών και >>Film Forward.

 

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ

Δυναμικό παρών δηλώνει και φέτος το ελληνικό ντοκιμαντέρ, το οποίο εξελίσσεται με γοργούς ρυθμούς. Συνολικά, 77 ελληνικές παραγωγές θα προβληθούν, ενώ το ελληνικό ντοκιμαντέρ διαγωνίζεται στα διεθνή διαγωνιστικά τμήματα.

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

  • Διοργανώνουμε ένα πλήρες και απρόσμενο αφιέρωμα στο animated ντοκιμαντέρ, ένα υβριδικό υπο-είδος που αναπτύσσεται ραγδαία.
  • Εξερευνούμε ένα ζήτημα με γεωλογικές, περιβαλλοντολογικές, κοινωνικές, φιλοσοφικές, πολιτικές και πολιτισμικές προεκτάσεις, μέσα από το τολμηρό αφιέρωμα στην Ανθρωπόκαινο Εποχή.
  • Γνωρίζουμε τον κόσμο των memes με συναρπαστικά, εύστοχα, αιχμηρά, πολιτικά ή ακόμη και χιουμοριστικά ντοκιμαντέρ.

 

LIVE ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ

Το 22ο ΦΝΘ συμπληρώνει το πρόγραμμά του με μία σειρά live ανοιχτών συζητήσεων που μπορείτε να παρακολουθήσετε ζωντανά στο κανάλι του Φεστιβάλ στο YouTube.

  • Συνομιλούμε με τον διάσημο πολεμικό ανταποκριτή Ρόμπερτ Φισκ, πρωταγωνιστή του ντοκιμαντέρ This is Not a Movie και τον σκηνοθέτη του, Γιούνγκ Τσανγκ την Πέμπτη 21 Μαΐου στις 21:00.
  • Συμμετέχουμε στην πιο επίκαιρη συζήτηση για την Ανθρωπόκαινο εποχή και τις επιπτώσεις της ανθρώπινης παρέμβασης στο περιβάλλον την Κυριακή 24 Μαΐου, στις 20:00, με τους: Ορέστη Ανδρεαδάκη, καλλιτεχνικό διευθυντή Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης/ Γιάννη Μπουτάρη, πρόεδρο και ιδρυτή Arcturos, / Κώστα Στασινόπουλο, επιμελητή και ιστορικό τέχνης, Serpentine Galleries, Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) / Κωνσταντίνο Βουδούρη, καθηγητή Γεωλογίας ΑΠΘ / Βανέσα Αρχοντίδου, αλπινίστρια / Χρυσόστομο Σταμούλη, καθηγητή Θεολογίας ΑΠΘ.
  • Μπαίνουμε στον κόσμο των memes μέσα από μία ανοιχτή συζήτηση με τον σκηνοθέτη του The Story of Technoviking, Ματίας Φριτς, τον αντιπρόεδρο της Εθνικής Επιτροπής για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου Γιάννη Ιωαννίδη και τους The Real Ancient Memes, την Τετάρτη 27 Μαΐου στις 20:00.

 

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Οι προβολές Docs for Kids του online 22ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης που απευθύνονται σε μαθητές σχολείων, θα είναι δωρεάν διαθέσιμες από τις 19 έως τις 28 Μαΐου σε παιδιά και εφήβους από όλη την Ελλάδα για να τις παρακολουθήσουν από το σπίτι.

 

Στο τέλος της διοργάνωσης θα απονεμηθούν τα βραβεία του 22ου ΦΝΘ. Καλές προβολές!

 

ΤΟ 22ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΥΓΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ – ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ,

ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΠΕΠ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ 2014-2020


 

22ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ [19-28/5/2020]

Λίστα ταινιών του online 22ου ΦΝΘ

 

Διεθνές Διαγωνιστικό Μεγάλου Μήκους

  • ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ / SING ME A SONG, Thomas BALMES, France, Germany, Switzerland, 2019, 100΄
  • Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑΣ / KING OF THE CRUISE, Sophie DROS, Netherlands, 2019, 74΄
  • ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ, ΣΤΗ ΓΗ / MEANWHILE ON EARTH, Carl OLSSON, Sweden, 2020, 72΄
  • Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ / THE PROPHET AND THE SPACE ALIENS, Yoav SHAMIR, Israel, Austria, South Africa, 2020, 86΄
  • ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ / ACASA, MY HOME, Radu CIORNICIUC, Romania, Finland, Germany, 2020, 86΄
  • Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ / THE FOURTH CHARACTER, Katerina PATRONI, Greece, 2019, 84΄
  • Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ / THE MUSIC OF THINGS, Menios CARAYANNIS, Greece, 2020, 90΄
  • OI AΓΝΩΣΤΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ / THE UNKNOWN ATHENIANS, Angeliki ANTONIOU, Greece, Germany, 2020, 76΄
  • ΑΡΓΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ / SLOW NEWS, Alberto PULIAFITO, Italy, 2020, 93΄
  • ΚΑΛΩΣΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΤΣΕΤΣΕΝΙΑ / WELCOME TO CHECHNYA, David FRANCE, USA, 2020, 107΄

 

Διεθνές Διαγωνιστικό “Newcomers”

  • ΣΟΥΜΙΡΙΚΙ / ZUMIRIKI, Oskar ALEGRIA, Spain, 2019, 122΄
  • Ο ΡΥΘΜΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ / THE PACE OF WATER, Antonio DI BIASE, Italy, 2019. 52΄
  • ΒΑΛΧΕΝΖΕΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ / WALCHENSEE FOREVER, Janna JI WONDERS, Germany, 2020, 112΄
  • #387, Madeleine LEROYER, France, Belgium, 2019,62΄
  • ΑΜΠΕΡ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ / ALWAYS AMBER, Lia HIETALA & Hannah REINIKAINEN, Sweden, 2019, 77΄
  • ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΑ / THE SELF PORTRAIT Katja HOGSET, Margreth OLIN & Espen WALLKIN, Norway, 2020, 78΄
  • ΣΧΕΔΙΟ ΓΑΜΟΥ / THE MARRIAGE PROJECT, Atieh ATTARZADEH FIROZABAD & Hesam ESLAMI, Iran, France, 2019, 80΄
  • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΜΙΑΣ ΚΥΡΙΑΣ / LADY TIME, Elina TALVENSAARI, Finland, 2019, 60΄
  • ΚΥΡΙΑΚΕΣ / SUNDAYS, Alethea AVRAMIS, Greece, France, 2019, 80΄
  • EXPRESS SCOPELITIS, Emilia MILOU, Greece, United Kingdom, 2020, 69΄
  • Ο ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ / SPIROS AND THE CIRCLE OF DEATH, Dimitrios KAFIDAS & Lino KAFIDAS, Greece, Belgium, 2020, 56΄
  • ΣΕ ΤΙΜΗ ΚΟΣΤΟΥΣ / EVERYTHING MUST GO, Gianluca MATARRESE, Italy, France, 2019, 88΄

 

>>Film Forward Διαγωνιστικό

  • Η ΝΗΣΟΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ / BIRD ISLAND, Maya KOSA & Sergio DA COSTA, Switzerland, 2019, 62΄
  • ΑΦΡΟΣ / FROTH, Ilya POVOLOTSKIY, Russia, Qatar, 2019, 85΄
  • ΟΙ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ / THE METAMORPHOSIS OF BIRDS, Catarina VASCONCELOS, Portugal, 2020, 101΄
  • ΟΥΒΕΡΤΟΥΡΕΣ / OUVERTURES, Olivier MARBOEUF & Louis HENDERSON, United Kingdom, France, 2019, 133΄
  • ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ / THE HOUSE OF LOVE, Luca FERRI, Italy, 2019, 77΄
  • ΚΙΝΟΥΜΕΝΗ ΑΜΜΟΣ/ΤΟΠΟΣ / MOVING SAND/TOPOS, Floros FLORIDIS & Jeanine MEERAPFEL, Germany, Greece, 2019, 47΄
  • ΟΡΝΙΘΕΣ (Ή ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΟΥΛΙ) / BIRDS (OR HOW TO BE ONE), Babis MAKRIDIS, Greece, 2020, 80΄
  • ΕΤΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ / THE YEAR OF THE DISCOVERY, Luis LOPEZ, Spain, 2020, 200΄
  • Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΥ / DAYS OF CANNIBALISM, Teboho EDKINS, France, South Africa, Netherlands, 2020, 79΄

 

>>Film Forward Non-Competition   

  • ΜΙΑ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ / A DRAMATIC FILM, Eric BAUDELAIRE, France, 2019, 114΄
  • ΠΕΔΙΟ / CAMPO, Tiago HESPANHA, Portugal, 2018, 100΄
  • ΚΟΥΤΑΛΙ / SPOON, Laila PAKALNINA, Norway, Latvia, Lithuania, 2019, 65΄
  • ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ / ABOVE THE LAW, Bryony DUNNE, Ireland, 2019, 14΄
  • ΜΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΜΠΑΜΠΟΥ / THEY CALL ME BABU, Sandra BEERENDS, Netherlands, 2019, 80΄
  • ΧΟΛΗ / BILE, Ira A. GORYAINOVA, Belgium, 2019, 64΄
  • ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΜΑΗ / SEVEN YEARS IN MAY, Affonso UCHOA, Brazil, Argentina, 2019, 42΄
  • ΣΕΙΡΑΪΚΟΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΙ / SERIAL PARALLELS, Max HATTLER, Hong Kong, Germany, 2019, 9΄

 

Top Docs

  • ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΣΑΜΑ / FOR SAMA, Waad AL-KATEAB & Edward WATTS, UK, USA, Syria, 2019, 100΄
  • ΧΨ ΤΣΕΛΣΙ / XY CHELSEA, Tim TRAVERS-HAWKINS, United Kingdom, 2019, 94΄
  • ΦΟΡΜΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΦΟΡΜΑΝ / FORMAN VS. FORMAN, Jakub HEJNA & Helena TRESTIKOVA , Czech Republic, France, 2019, 82΄
  • ΒΟΥΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ / BUDDHA IN AFRICA, Nicole SCHAFER, South Africa, Sweden, 2019, 90΄
  • ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΥΜΑΤΙΖΟΥΝ / MANY UNDULATING THINGS, Bo WANG & Lu PAN, USA, South Korea, Hong Kong, 2019, 125΄
  • ΜΑΝΤΑΜ / MADAME, Stephane RIETHAUSER, Switzerland, 2019, 94΄
  • ΤΥΦΛΗ ΠΙΣΤΗ: Ο ΓΟΥΙΛΙΑΜ ΦΡΙΝΤΚΙΝ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΡΚΙΣΤΗ / LEAP OF FAITH: WILLIAM FRIEDKIN ON THE EXORCIST, Alexandre O. PHILIPPE, USA, Spain, 2019, 103΄
  • ΜΑΡΤΕΝ ΜΑΡΤΖΕΛΑ: ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΑ / MARTIN MARGIELA: IN HIS OWN WORDS, Reiner HOLZEMER, Germany, Belgium, 2019, 90΄
  • ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΙΝΙΑ / THIS IS NOT A MOVIE, Yung CHANG, Canada, Germany, 2019, 109΄
  • ΑΝΕΜΟΣ. ΕΝΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ- ΘΡΙΛΕΡ / TΗΕ WIND. A DOCUMENTARY THRILLER, Michał BIELAWSKI, Poland, Slovakia, 2019, 74΄
  • Ο ΝΕΑΡΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ / THE YOUNG OBSERVANT, Davide MALDI, Italy, 2019, 86΄
  • ΛΑΒΜΟΜΠΙΛ / LOVEMOBIL, Elke Margarete LEHRENKRAUSS, Germany, 2019, 106΄
  • ΚΙΝΩΝΤΑΣ ΤΑ ΝΗΜΑΤΑ / THE KINGMAKER, Lauren GREENFIELD, Denmark, USA, 2019, 101΄

 

Ειδικές προβολές

  • TΟ ΧΩΡΙΟ / THE VILLAGE, Claire SIMON, France, 2019, 531 (θα προβληθεί σε δέκα κεφάλαια)
  • ΓΟΥΙΝΤΟΠΙΑ / WINTOPIA, Mira Burt WINTONICK, Canada, 2019, 89΄

 

Ανοιχτοί Ορίζοντες

  • KEYBOARD FANTASIES: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΕΒΕΡΛΙ ΓΚΛΕΝ-ΚΟΠΛΑΝΤ / KEYBOARD FANTASIES: THE BEVERLY GLENN-COPELAND STORY, Posy DIXON, United Kingdom, Canada, Belgium, Netherlands, USA, 2019, 63΄
  • ΣΟΥΖΑΝ ΝΤΑΒΟ / SUZANNE DAVEAU, Luisa HOMEM, Portugal, 2019, 120΄
  • ΜΕ ΑΠΛΗ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ / AN IMPOSSIBLE PROJECT, Jens MEURER, Germany, Austria, 2020, 94΄
  • ΕΡΜΙΤΑΖ – Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ / HERMITAGE – THE POWER OF ART, Michele MALLY, Italy, 2019 90΄
  • WHITE RIOT, Rubika SHAH, United Kingdom, 2019, 81΄
  • ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΟΥΖΟΣ – Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΡ / NIKOS KAROUZOS – POEMS ON A TAPE RECORDER, Yiannis KARPOUZIS, Greece, 2020, 101΄
  • ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΣ / I AM NOT ALONE, Garin HOVANNISIAN, Armenia, USA, 2019, 93΄
  • ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ / LOST IN THE WOODS, Lefteris FYLAKTOS, Greece, 2020, 51΄
  • ΦΥΛΑΞ ΑΓΓΕΛΟΣ / GUARDIAN ANGEL, Dimitris TRIKALITIS, Greece, 2020, 60΄
  • ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΕΜΑΤΟΣ / ON THE ART OF PRUNING, Fani BITOU, Greece, 2020, 29΄
  • ΤΟ ΙΧΝΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ / THE TRACE OF TIME, Dionysia KOPANA, Greece, 2020, 97΄
  • ΔΙΟΝΥΣΟΣ, Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ / DIONYSUS, THE RETURN, Spyros TSIFTSIS, Greece, Turkey, 2020, 97΄
  • ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΟΣ / SILENT FISH, Thodoris CHONDROGIANNOS & Andreas LOUKAKOS, Greece, 2019, 70΄
  • ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ / OUR LIMITS, Dimitris YATZOUZAKIS, Greece, 2020, 78΄
  • ΚΕΛΑΗΔΟΥΝ ΚΙ ΑΦΟΥ ΒΡΟΥΝ ΤΑΙΡΙ / THEY SING, THEY MATE, THEY KEEP ON SINGING, Nikolas DAIS, Greece, 2020, 66΄
  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΕ ΦΩΤΗ / GOOD MORNING MR FOTIS, Dimitra KOUZI, Greece, 2019, 70΄
  • ΠΛΕΪΜΠΑΚ / PLAYBACK, Agustina COMEDI, Argentina, 2019, 14΄
  • ΜΗΤΕΡΑ-ΠΑΙΔΙ / MOTHER-CHILD, Andrea TESTA, Argentina, 2019, 66΄
  • IN-MATES, Iakovos PANOURGIAS & Nikos VOULGARIS, Greece, 2019, 83΄
  • Υ1-ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΒΥΘΟΥ / Y1-SILENCE OF THE DEEP, Philippos VARDAKAS, Greece, 2019, 93΄
  • 1000 Τ.Μ. ΧΡΟΝΟΥ / 1000 M² OF TIME, Maro ANASTOPOULOU, Greece, 2019, 90΄
  • Ο ΝΕΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ / THE NEW PLASTIC ROAD, Angelos TSAOUSIS & Myrto PAPADOPOULOS, Greece, Germany, 2019, 66΄
  • Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΑΝΤΣΕΘ ΛΟΜΑΣ / THE DEATH OF ANTONIO SANCHEZ LOMAS, Ramon GIELING & Salvador GIELING, Netherlands, 2019, 86΄
  • ΜΑΡΚΟΣ / MARKOS, Nikos SKARENTZOS, Greece, Serbia, Italy, 2020, 93΄
  • ΧΡΩΜΑΤΑ & ΣΚΙΕΣ / COLORS & SHADOWS, Andreas HADJIPATERAS, Greece, 2019, 10΄
  • Η ΓΗ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕ ΣΑΝ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ / THE EARTH IS BLUE AS AN ORANGE, Iryna TSILYK, Ukraine, Lithuania, 2020, 74΄
  • ΕΝΑ ΤΟΥΝΕΛ / A TUNNEL, Nino ORJONIKIDZE & Vano ARSENISHVILI, Georgia, Germany, 2019, 92΄
  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΠΟΛΕΜΟΥ / PHOTOGRAPHER OF WAR, Boris BERTRAM, Denmark, Finland, 2019, 78΄
  • ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ / MY DARLING SUPERMARKET, Tali YANKELEVICH, Brazil, Denmark, 2019, 80΄
  • ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙΖΕΣ / ALL CATS ARE GREY IN THE DARK, Lasse LINDER, Switzerland, 2019, 18΄
  • ΑΣΟΥΑΝΓΚ / ASWANG, Alyx Ayn ARUMPAC, Philippines, France, Norway, Qatar, Germany, 2019, 85΄
  • ΠΙΣΤΗ / FAITH, Valentina PEDICINI, Italy, 2019, 94΄
  • ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ / WHEN YOU LISTEN, Sergi CAMERON, Spain, Bolivia, 2019, 98΄
  • ΟΙ ΑΔΕΛΦΕΣ ΤΟΥ ΡΟΣΙΝΑΝΤΗ / LAS HERMANAS DE ROCINANTE, Alexandra KAUFMANN, Germany, Switzerland, 2019, 76΄
  • ΟΙ ΝΕΟΙ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ / THE NEW GREEK AMERICANS, Anna GIANNOTIS, USA, 2019, 70΄
  • ΑΛΗΤΕΣ / PUNKS, Maasja OOMS, Netherlands, 2019, 92΄
  • ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ / SPEAK SO I CAN SEE YOU, Marija STOJNIC, Serbia, Croatia, Qatar, 2019, 73΄
  • ΣΗΜΕΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ / MIRADOR (LOOKOUT), Anton TERNI, Uruguay, 2019, 70΄
  • ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΓΩΓΗ / EXEMPLARY BEHAVIOUR, Audrius MICKEVICIUS & Nerijus MILERIUS, Lithuania, Bulgaria, Slovenia, 2019, 85΄
  • ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΕΪΤ ΣΕ ΕΜΠΟΛΕΜΗ ΖΩΝΗ (ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ) / LEARNING TO SKATEBOARD IN A WARZONE (IF YOU’RE A GIRL), Carol DYSINGER, UK, 2019, 40΄
  • Ο ΑΓΓΛΟΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ / MY ENGLISH COUSIN, Karim SAYAD, Switzerland, Qatar, 2019, 82΄
  • ROBOLOVE, Maria ARLAMOVSKY, Austria, 2019, 76΄
  • ΜΕΤΑΛΛΑΓΕΣ KŌ MUROBUSHI / ALTERATIONS KŌ MUROBUSHI, Basile DOGANIS, France, 2019, 49΄
  • ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Η ΑΦΟΠΛΙΣΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ / COLOMBIA IN MY ARMS, Jenni KIVISTO & Jussi RASTAS, Finland, Denmark, Norway, France, 2019, 90΄
  • ΟΙΚΟΣ ΠΙΕΡ ΚΑΡΝΤΕΝ / HOUSE OF CARDIN, P. David EBERSOLE & Todd HUGHES, USA, France, 2019, 97΄
  • ΣΕ ΞΕΝΗ ΧΩΡΑ / OVERSEAS, Sung-A YOON, Belgium, France, 2019, 90΄
  • Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΞΩΤΙΚΑ / ΤΗΕ SEER AND THE UNSEEN, Sara DOSA, Iceland, USA, 2019, 89΄
  • ΕΝΑ ΤΟΥΦΕΚΙ ΚΙ ΕΝΑΣ ΣΑΚΟΣ / A RIFLE AND A BAG, Isabella RINALDI, Cristina HANES, Arya ROTHE, India, Romania, Italy, Qatar, 2020, 89΄
  • ΚΑΠΟΤΕ ΗΜΑΣΤΑΝ ΑΔΕΛΦΙΑ: Ο ΡΟΜΠΙ ΡΟΜΠΕΡΤΣΟΝ ΚΑΙ ΟΙ THE BAND / ONCE WERE BROTHERS: ROBBIE ROBERTSON AND THE BAND, Daniel ROHER, Canada, 2019, 100΄
  • ΠΟΥΛΙΑ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ / SCHEME BIRDS, Ellen FISKE & Ellinor HALLIN, Sweden, United Kingdom, 2019, 86΄
  • MYSTIFY: ΜΑΪΚΛ ΧΑΤΣΕΝΣ / MYSTIFY: MICHAEL HUTCHENCE, Richard LOWENSTEIN, Australia, 2019, 102΄
  • Ο ΗΣΥΧΟΣ ROLLING STONE / THE QUIET ONE, Oliver MURRAY, United Kingdom, 2019, 98΄
  • ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ / THE LAST AUTUMN, Yrsa ROCA-FANNBERG, Iceland, 2019, 78΄
  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ / WHEREVER PEOPLE ARE, Nikos MEGRELIS, Greece, 2020, 71΄

 

Πλατφόρμα

  • ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΟΚΟΣ: NICK CAVE & THE BAD SEEDS NO MORE SHALL

            WE PART 14 ΠΙΝΑΚΕΣ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ/ STEFANOS ROKOS: NICK CAVE & THE BAD SEEDS’ NO MORE SHALL WE PART 14 PAINTINGS 17 YEARS LATERS, Araceli LEMOS & Rinio DRAGASAKI, Greece, 2019, 17΄

  • OTRANTO Jonian BISAI & Sotiris TSIGANOS, Albania, Italy, Greece, 2019, 25΄
  • TONGUE, Panayiotis Achniotis & Andreas ANASTASIADES, Cyprus, 2019, 60΄
  • ΑΝΘΙΣΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ / GIRLS IN FLOWER, Konstanza KAPSALI, Greece, 2019, 11΄
  • ΔΕΜΕΝΟΙ / TIED, Tassos MORFIS, Greece, 2015, 53΄
  • ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ / LABYRINTH, Dimitris ATHANITIS, Greece, 2019, 75΄
  • Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΕΔΡΟΥ / YIORGOS OF KEDROS, Yiorgos KOLOZIS & Yiannis KOLOZIS, Greece, 2020, 82΄
  • ΜΑΥΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ / PLAIN TRUTH, Yorgos BISDIKIS, Greece, 2019, 9΄
  • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ – ΝΙΚΟΛΑΣ ΠΑΠΑΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ / DIARIES FROM THE FIELD – NICHOLAS PAPACHRYSOSTOMOU, Daphne TOLI & Dimitris MAVROFORAKIS, Greece, 2019, 27΄
  • 7 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ / 7 YEARS IN GERMANY, Simos KOREXENIDIS, Greece, 2019, 31΄
  • Ο ΧΕΙΡΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ / ΤΗΕ ARM WRESTLER, Yorgos GOUSSIS, Greece, 2019, 22΄
  • MANTΗΛΙ / MENDIL, Chrystalla AVGOUSTI, Cyprus, 2019, 63΄
  • ΣΥΛΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ / COLLECTING TIME, Christos SAGIAS, Greece, 2019, 31΄
  • HOMO CAMCORDUS, YIANNIS ISIDOROU, Greece, 2019, 24΄
  • ΥΠΕΡ ΕΣΤΙΩΝ – ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΩΝ ΑΣΤΕΓΩΝ / HOMELESS – A SECOND HAND BOOKSTORE FOR THE CHRONICALLY DISPOSSESSED, Xenophon ANGELOPOULOS, Greece, 2019, 45΄
  • ΑΘΩΣ, Η ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / ATHOS, THE WORLD’S BRIGHTEST PEAK, Argyris LIAPIS, Greece, 2019, 60΄
  • AGORÁ II – ΔΕΣΜΩΤΕΣ / CHAINED (AGORÁ II), Yorgos AVGEROPOULOS, Greece, Germany, France, 2020, 110΄
  • ΝΙΚΟΣ ΚΑΒΟΥΚΙΔΗΣ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ / NIKOS KAVOUKIDIS THE POWER OF THE CAMERA, Menelaos KIRLIDIS, Greece, 2019, 87΄
  • ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ / HOMMAGE, Spiros ALIDAKIS, Greece, 2020, 75΄
  • ΧEΡΙΑ ΣΕ ΧΛΩΡΙΝΗ / ΗANDS IN ΒLEACH, Ioanna NEOPHYTOU, Greece, France, 2019, 27΄
  • ΒΑΒΕΛ – ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΣΤΗΝ ΕΚΡΗΞΗ / BABEL – FROM SILENCE TO THE EXPLOSION, Meletis MIRAS, Greece, 2020, 73΄
  • ΚΛΕΟΝΙΚΗ / CLEONIKI, Anna ANTONOPOULOU, Greece, 2019, 29΄
  • ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗ ΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΣΦΑΓΗ / I REMEMBER THE NAZI MASSACRE, Costas VAKKAS, Greece, 2020, 80΄
  • CON FUOCO – A STRANGE ORCHESTRA, Anastasis DALLIS, Greece, 2020, 30΄
  • Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ / THE STORY OF YANNIS, Voula GERMANAKOU KOPSINI, Germany, Greece, 2020, 15΄
  • ΠΛΑΤΕΙΑ ΟΝΕΙΡΩΝ / SQUARE OF DREAMS, Yorgos ZERVAS, Greece, 2020, 83΄
  • Η ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΟΥ / GATE OF DARKNESS, Manolis SFAKIANAKIS, Greece, 2019, 44΄
  • ΑΔΕΛΦΕΣ ΨΥΧΕΣ / SOULMATES, Vassilis LOULES, Germany, Greece, 2019, 20΄
  • Ο ΜΟΤΣΑΡΤ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΩΝ ΚΕΝΤΑΥΡΩΝ / MOZART IN THE CENTAURS MOUNTAIN, Yiannis KARAPIPERIDIS, Greece, 2020, 72΄
  • ΠΗΓΑ, ΕΙΔΑ, ΑΚΟΥΣΑ / GO, LOOK, LISTEN, Mary BOULI, Greece, 2020, 24΄
  • 9+1 ΜΟΝΑΞΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ / 9+1 MOMENTS OF LONELINESS, Kalliopi KATSIDONIOTI, Greece, 2019, 20΄
  • OΙ ΥΦΑΝΤΡΕΣ / THE WEAVERS, Dimitris KOUTSIABASAKOS, Greece, 2020, 54΄
  • ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΑΧΑ ΘΑΛΑΣΣΑ / I ONLY SEE IN ME THE SEA, Alexis CHATZIGIANNIS, Nefeli OIKONOMOU PANTZOU, Maria SIDIROPOULOU & Yorgos KYVERNITIS, Greece, 2019, 24΄
  • ΠΡΙΜΑΡΟΛΙΑ / PRIMAROLIA, Panagiotis KAKAVIAS, Greece, 2019, 75΄
  • CRAZY DANCE, Yorgos KYVERNITIS, Greece, 2020, 20΄
  • ΕΝΑΣ ΜΠΑΡΔΟΥΛ / FOREIGNER OR LOCAL?, Georgios GIANNOPOULOS, Greece, Albania, 2020, 74΄
  • VINIRI – ΤΟ ΙΕΡΟ ΔΑΣΟΣ / ST. VINIRI – SACRED FOREST, Konstantina MESSINI, Greece, 2019, 25΄
  • Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΡΟΖΙΚΛΑΙΡ / JESUS WAS BORN AT ROSICLAIRE, Kostas DIMOLITSAS, Greece, 2020, 26΄
  • ΠΛΑΝΑ ΑΠ’ ΕΞΩ / SHOTS FROM OUTSIDE, Dionysia KOPANA & Kostas KORRES, Greece, 2019, 17΄
  • BADLAND, Christos PITHARAS, Greece, 2020, 6΄
  • Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΜΗΘΕΑ / THE RETURN OF PROMITHEUS, Kyriakos KATZOURAKIS, Greece, 2019, 39΄

 

Από οθόνη σε Οθόνη

  • ΛΟΣΑΝΤΖΕΛΕ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ / LOSANGELE ATHENS AND BACK AGAIN, Haris GIOULATOS, Greece, 2019, 29΄
  • ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ ΤΗΣ ΚΕΡΟΥ / THE ENIGMA OF KEROS, Kostas MAHERAS, Greece, 2020, 91΄
  • ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ: ME ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ / THE MAGIC IN PEOPLE: BROKEN GREEK, Penny PANAYOTOPOULOU, Greece, 2020, 43΄
  • Η ΓΕΝΕΣΗ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ – ΝΟΣΟΣ ΚΑΙ ΙΑΣΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ / GENESIS OF MEDICINE – DISEASE AND CURE IN ANCIENT GREECE, Grigoris KARANTINAKIS, Greece, 2020, 79΄
  • ΑΠΟ ΑΓΚΑΘΙ ΡΟΔΟ: ΣΕΝΤΡΑ / FROM A THORN COMES A ROSE: KICK-OFF, Nicole ALEXANDROPOULOU, Greece, 2019, 49΄
  • ….ΜΙΜΗΣΙΣ ΠΡΑΞΕΩΣ / ….IMITATION ACTION, Michalis LYKOUDIS, Greece, 2019, 55΄
  • ΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΖΩΕΣ / DOGS THAT CHANGE LIVES, Vice Greece, Greece, 2019, 42΄
  • ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ Α’ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ / WINGS OF THE GREAT WAR, Dimitris CHATZIMALIS, Greece, 2019, 84΄
  • ΡΩΜΑΝΙΩΤΕΣ, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΒΡΑΙΟΙ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ / ROMANIOTES, THE GREEK JEWS OF IOANNINA, Agnes SKLAVOU & Stelios TATAKIS, Greece, 2019, 67΄
  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΥΧΤΑ / THE LAST NIGHT, Yiorgos GKIKAPEPPAS, Greece, 2019, 83΄

 

Ντοκιμαντέρ Animation

  • ΣΑΡΚΑ / FLESH, Camila KATER, Brazil, Spain, 2019, 12΄
  • ΟΙ ΔΕΚΑ ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ / CHICAGO 10, Brett MORGEN, USA, 2007, 100΄
  • ΚΡΟΥΛΙΚ, Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΕΡΠΕΡΑΝ / CRULIC: THE PATH TO BEYOND, Anca DAMIAN, Romania, Poland, 2011, 76΄
  • ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΗΛΟΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ; / IS THE MAN WHO IS TALL HAPPY? AN ANIMATED CONVERSATION WITH NOAM CHOMSKY, Michel GONDRY, France, 2013, 88΄
  • ΟΙ 18 ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΕΣ / THE WANTED 18, Amer SHOMALI & Paul COWAN, Canada, Palestine, France, 2015, 75΄
  • NUTS! / NUTS! Penny LANE, USA, 2016, 79΄
  • Ο ΠΥΡΓΟΣ / TOWER, Keith MAITLAND, USA, 2016, 82΄
  • ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΖΩΗΣ / ANOTHER DAY OF LIFE, Raul DE LA FUENTE, Poland, Spain, Belgium, Germany, Hungary, 2018, 86΄
  • ΡΑΪΑΝ / RYAN, Chris LANDRETH, Canada, 2004, 14΄
  • ΤΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΛΙΠΣΕΤ / LIPSETT DIARIES, Theodore USHEV, Canada, 2010, 14΄
  • ΠΟΤΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ! / NEVER LIKE THE FIRST TIME!, Jonas ODELL, Sweden, 2006, 15΄
  • ΣΚΛΑΒΟΙ / SLAVES, Hanna HEILBORN & David ARONOWITSCH, Sweden, 2008, 16΄
  • ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ, ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ / MADAGASCAR, A JOURNEY DIARY, Bastien DUBOIS, France, 2009, 12΄
  • 30% – ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΗ ΣΙΕΡΑ ΛΕΟΝΕ / 30% – WOMEN AND POLITICS IN SIERRA LEONE, Anna CADY, United Kingdom, Sierra Leone, 2012, 11΄
  • ΚΡΙΣ, Ο ΕΛΒΕΤΟΣ / CHRIS THE SWISS, Anja KOFMEL, Switzerland, Croatia, Germany, Finland, 2018, 94΄
  • Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΤΟΥ / HIS MOTHER’S VOICE, Dennis TUPICOFF, Australia, 1997, 14΄
  • ΕΠΙΖΗΣΑΣΕΣ / SURVIVORS, Sheila SOFIAN, USA, 1997, 16΄
  • ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ: ΦΩΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΗΣΟ ΜΑΝΟΥΣ / NOWHERE LINE: VOICES FROM MANUS ISLAND, Lukas SCHRANK, Australia, 2015, 16΄
  • Ο ΟΔΗΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟΣ / THE DRIVER IS RED, Randal CHRISTOPHER, USA, 2017, 15΄
  • ΨΑΡΑΚΑΣ / GRASSHOPPER, Bob SABISTON, USA, 2004, 15΄
  • ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ / THE BOOK OF THE SEA, Aleksei VAKHRUSHEV, Russia, 2018, 85΄
  • Η ΒΥΘΙΣΗ ΤΟΥ ΛΟΥΖΙΤΑΝΙΑ / THE SINKING OF LUSITANIA, Winsor McCAY, USA, 1918, 10΄
  • ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ / SO MUCH FOR SO LITTLE, Chuck JONES, USA, 1949, 10΄
  • ΓΕΙΤΟΝΕΣ / NEIGHBOURS, Norman McCLAREN, Canada, 1952, 8΄
  • ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΕΝΑ ΣΚΑΘΑΡΙ / I MET THE WALRUS, Josh RASKIN, Canada, 2007, 5΄
  • ΔΙΟΛΚΟΣ ΓΙΑ 1500 ΧΡΟΝΙΑ / DIOLKOS FOR 1500 YEARS, Theodosis TASSIOS, Greece, 2009, 22΄
  • TOKEI MARU / TOKEI MARU, Zahos SAMOLADAS, Greece, 2018, 20΄
  • ΤΟ ΕΡΕΧΘΕΙΟ. ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΗΛΩΣΕΙΣ / TO ERECHTHEION. ISTORIA KAI ANASTILOSEIS, Dimitris PATRIKIOS, Greece, 2010, 18΄

 

Ανθρωπόκαινος

  • ΕΝΔΟΧΩΡΑ / INLAND, Mauro COLOMBO, Panama, 2018, 70΄
  • ΑΣΦΑΛΕΙΑ123 / SAFETY123, Julia GUTWENIGER & Florian KOFLER, Austria, Italy, 2019, 72΄
  • IHUMAN, Tonje HESSEN SCHEI, Norway, 2019, Denmark, 99΄
  • ΦΑΣΜΑΤΙΚΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ / GHOST STRATA, Ben RIVERS, United Kingdom, 2019, 46΄
  • ΒΟΡΕΙΟ ΡΕΥΜΑ / NORTHERN DRIFT, Alexis DESTOOP, Belgium, Norway, 2020, 55΄
  • ΓΗ / EARTH, Nikolaus GEYRHALTER, Austria, 2019, 116΄
  • ΑΝΘΡΩΠΟΚΑΙΝΟΣ: Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ / ANTHROPOCENE: THE HUMAN EPOCH, Jennifer BAICHWAL, Edward BURTYNSKY & Nicholas DE PENCIER, Canada, 2018, 87΄
  • FREM / FREM, Viera CAKANYOVA, Czech Republic, Slovakia, 2019, 73΄

 

Memes           

  • Ο ΠΙΟ ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ ΑΝΔΡΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ / WINNEBAGO MAN: THE ANGRIEST MAN IN THE WORLD, Ben STEINBAUER, USA, 2009, 86΄
  • ΣΚΑΣΕ, ΑΝΘΡΩΠΑΚΟ! ΕΝΑ ΗΧΗΤΙΚΟ ΑΤΥΧΗΜΑ / SHUT UP LITTLE MAN! AN AUDIO MISADVENTURE, Matthew BATE, Australia, 2011, 93΄
  • Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΩΝ ΜΙΜΙΔΙΩΝ: ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΕ ΔΙΑΛΕΓΕΙ / THE MEME MACHINE: WHAT HAPPENS WHEN THE INTERNET CHOOSES YOU, Mat HAMES, USA, 2016, 54΄
  • Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ TECHNOVIKING / THE STORY OF TECHNOVIKING, Matthias FRITSCH, USA, Germany, Austria, 2015, 51΄
  • ΦΩΤΟΓΕΝΗ ΣΑΓΟΝΙΑ / JAWLINE, Liza MANDELUP, USA, 2019, 97΄

 

Docs for Kids

  • ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ / WINTER LAKE, Petteri SAARIO, Finland, 2019, 15΄
  • Η ΦΙΝ, Ο ΓΙΠ ΚΑΙ Η ΦΙΝ / FIEN, JIP AND FIEN, Marie DE HERT & Ellen POLARD, Belgium, 2020, 15΄
  • ΡΕΝΙΛΝΤΟ ΚΑΙ ΒΑΝΙΛΝΤΟ / RENILDO & VANILDO, Eva VAN BARNEVELD, Netherlands, 2019, 15΄
  • 199 ΜΙΚΡΟΙ ΗΡΩΕΣ / 199 LITTLE HEROES, Sigrid KLAUSMANN, Germany, 2018, 50΄
  • ΤΩΡΑ / NOW, Jim RAKETE, Germany, 2020, 75΄
  • ΤΟ ΠΑΙΔΙ-ΠΟΥΛΙ / BIRD BOY, Simon LERENG WILMONT, Denmark, 2019, 22΄
  • ANBESSA, Mo SCARPELLI, Italy, USA, Ethiopia, 2019, 86΄
  • ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ / IN MY BLOOD IT RUNS, Maya NEWELL, Australia, 2019, 84΄
  • ΓΑΛΑΖΙΑ ΜΑΤΙΑ, ΕΜΠΡΙΜΕ ΦΟΡΕΜΑ / BLUE EYES AND COLORFUL MY DRESS, Polina GUMIELA, Germany, 2020, 55΄ (Η ταινία προβάλλεται και στην κατηγορία Ανοιχτοί Ορίζοντες)
  • ΑΣΟ / ASHO, Jafar NAJAFI, Iran, 2019, 30΄ (Η ταινία προβάλλεται και στην κατηγορία Ανοιχτοί Ορίζοντες)
  • ΦΩΤΟΓΕΝΗ ΣΑΓΟΝΙΑ / JAWLINE, Liza MANDELUP, USA, 2019, 97΄
Απαγορεύεται η αναδημοσίευση μέρους της αναρτήσεως είτε ολόκληρης, με οποιαδήποτε μεταβολή του ανωτέρω κειμένου και χωρίς την παράθεση του απευθείας συνδέσμου στην ανάρτηση αυτή που είναι: www.ologramma.art

Οι απόψεις των συντακτών είναι προσωπικές και το ologramma.art δεν φέρει καμία ευθύνη.

Το ologramma.art επιφυλάσσεται για την άσκηση των νομίμων δικαιωμάτων του.
Προηγούμενο άρθροΗ Θεά των Όφεων
Επόμενο άρθρο“Η ψυχή της ηγεσίας” του Deepak Chopra
Avatar
Γεννήθηκε το Φθινόπωρο του 1990. Έχει αποφοιτήσει από το Τμήμα Δημοσίων σχέσεων/ Ψηφιακών Μέσων και Επικοινωνίας. Από το 2017 φοιτά στο Τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Παράλληλα παρακολουθεί σεμινάρια στην Συμβουλευτική ψυχικής υγείας και το Ραδιόφωνο. Ασχολείται ερασιτεχνικά με την φωτογραφία. Η πρώτη της φωτογραφική έκθεση είχε θέμα το νησί της Φολεγάνδρου και παρουσιάστηκε στη Θεσσαλονίκη το 2017. ‘Εχει λάβει μέρος σε ομαδικές εκθέσεις φωτογραφίας και έργα της εκτίθενται στην «Ολυμπιακή Δημοτική Πινακοθήκη Σπύρος Λούης» στο Μαρούσι στα πλαίσια της εκδήλωσης «2ο Φεστιβάλ Εικόνας Τέχνης και Πολιτισμού» για το 2017. Αγαπά… τα παιδιά, τα βιβλία, το θέατρο, την ιταλική μουσική, την ησυχία, τη χειμωνιάτικη λιακάδα, την καλοκαιρινή βροχή, τους περίπατους, τα ταξίδια που ανανεώνουν τις ανάσες της, τη γεύση του ελληνικού καφέ από την κούπα της μαμάς της. Συγκινείται με… τους γενναιόδωρους ανθρώπους, την πηγαία ευγένεια, τις ευχές, τις πράξεις που έχουν ένα τεκμήριο αγάπης μέσα τους, τα γράμματα σε σχήμα καλλιγραφικό με κόκκινο στυλό, τα βλέμματα που δεν έχουν ανάγκη από φίλτρα φωτογραφικά για να δείξουν την λάμψη τους. Επιμένει… να κοιτάζει τον ουρανό γιατί ξέρει ,πια, πως δεν έχει μόνο σύννεφα αλλά έχει και ήλιο και φεγγάρι και αστέρια... Πιστεύει… στο αόρατο, στο Καλό, στις Συναντήσεις των ανθρώπων. Αισθάνεται… ευγνωμοσύνη, εμπιστοσύνη, ελευθερία… Ξεκινά… και ολοκληρώνει την ημέρα της με την ίδια πάντα ευχή… Από μικρή ονειρευόταν να σκαρώσει το δικό της περιοδικό. Τώρα το ‘’Ολόγραμμα’’ ξεκινά το ταξίδι του στον κόσμο του Πολιτισμού και των Τεχνών, του Βιβλίου και της Ποίησης, των Μουσείων και των Εικαστικών, της Φωτογραφίας και της Μουσικής με συνεπιβάτες του εσάς…