3ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα» | Καστελλόριζο | 26/8-2/9/2018

»Να φέρουμε τον κόσμο στο Καστελλόριζο και να μεταφέρουμε το Καστελλόριζο στον κόσμο!»

 «Πέρα από τα Σύνορα»

3ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ

Καστελλόριζο, 26/8-2/9/2018 

festival_ntokimanter_kastellorizo

Το Ελληνικό Ίδρυμα Ιστορικών Μελετών (ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ.), ταξιδεύει και αυτό το καλοκαίρι στο Καστελλόριζο διοργανώνοντας το 3ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα». Στόχος  το Καστελλόριζο να αποτελέσει τόπο συνάντησης για τους δημιουργούς του ιστορικού και κοινωνικοπολιτικού ντοκιμαντέρ, προσελκύοντας σημαντικούς εκπροσώπους του κινηματογράφου, των γραμμάτων και των τεχνών στο ακριτικό νησί από όλο τον κόσμο.  Η χρησιμότητα του Φεστιβάλ δεν περιορίζεται μόνο στην τοπική κοινωνία και στους θερινούς επισκέπτες του. Σε κομβικό σημείο ανάμεσα σε Δύση και Ανατολή, πολύ κοντά στα παράλια της Λυκίας, το Φεστιβάλ προσδοκά και στην περαιτέρω πολιτιστική συνεργασία μεταξύ Καστελλορίζου και Αντιφέλλου (Κας).

Διεθνές και διαγωνιστικού χαρακτήρα, το Φεστιβάλ απονέμει κάθε χρόνο 4 Βραβεία -καλύτερου ιστορικού και κοινωνικοπολιτικού ντοκιμαντέρ, με την ευγενική μέριμνα της Βουλής των Ελλήνων-  και με την ολοκλήρωσή του ταξιδεύει στην Ευρώπη και την Αυστραλία. Το «Πέρα από τα Σύνορα» τελεί υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού (ΥΠΕΞ) και του Δήμου Μεγίστης.

Διοργάνωση: Ελληνικό Ίδρυμα Ιστορικών Μελετών (ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ)  idisme

Το Φεστιβάλ αποτελεί συνδιοργάνωση με:

την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου     notio_agaio

τη Γ.Γ. Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής nisiotiki_politiki

τον Σύνδεσμο Αναβίωσης Καστελλορίζου, Σύδνευ sindesmos_anaviosis_kastellorizo

Χορηγοί Επικοινωνίας

ert ert_n_aigaioert3prwto_programmadeytero_programmaera_spori_fonireal_newssto_kokkino

praktoreiovoice cosmote_tvologrammai_efimeridaogdooi_rodiakisky_walker

aafi_kathimerini89.5culture_now.grdimokratiain2lifediktyo_mikrasiatishuffpost

Οι ταινίες που προκρίθηκαν και θα διαγωνιστούν στο 3ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Καστελλορίζου την περίοδο 26 Αυγούστου – 2 Σεπτεμβρίου 2018 είναι οι ακόλουθες:

Ελληνικές ταινίες

  1. Ψυχές των Συνόρων του Τάκη Μπαρδάκου / Ελλάδα
  2. Σόλων, ταξίμι στο χρόνο του Γιάννη Αδρίμη / Ελλάδα
  3. Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη του Γρηγόρη Βαρδαρινού / Ελλάδα
  4. Λουλούδια που Μαράθηκαν Νωρίς, Κακόπετρος 28 Αυγούσου 1944 του Ματθαίου Φραντζεσκάκη και της Βίκης Αρβελάκη / Ελλάδα
  5. Απαγορευμένη Επίσκεψη του Νίκου Θεοδοσίου / Ελλάδα, Ισπανία
  6. Το Μπαλκόνι – Μνήμες Κατοχής του Χρύσανθου Κωνσταντινίδη / Ελλάδα
  7. Νέα Εποχή της Πέγκυ Ζούτη / Ελλάδα
  8. Από την Αφρική με αγάπη –Ελληνοαιθιοπικά της Χριστίνας Βάζου / Ελλάδα, Αιθιοπία
  9. Ένα δέντρο θυμάται του Κώστα Φόλλα / Ελλάδα
  10. Κάποτε ήμασταν αντάμα της Ιωάννας Νεοφύτου / Ελλάδα

Ξένες ταινίες

  1. Kalimera from Beirut του George Eid / Λίβανο
  2. Hermana του Enver Arcak / Τουρκία
  3. Mother Derdo and the Walnut Tree του Serdar Onal / Τουρκία, Αρμενία
  4. The Legend of the Ugly King του Hüseyin Tabak / Γερμανία, Αυστρία
  5. Belarus: An ordinary dictatorship του Manon Loizeau / Γαλλία
  6. The Other Side of Everything της Mila Turajlic / Σερβία, Γαλλία, Κατάρ
  7. Living with Walls του Sherif Fathy Salem / Παλεστίνη
  8. Cambodian Textiles του Tatsuhito Utagawa / Ιαπωνία

Οι ταινίες που επιλέχθηκαν να προβληθούν στην κατηγορία της ειδικής προβολής είναι:

  1. Μικρό μου Καστελλόριζο του Νίκου Καρακώστα / Ελλάδα
  2. Από το σιτάρι στο ψωμί του 3ου Νηπιαγωγείου Αρχαγγέλου Ρόδου / Ελλάδα
  3. Olives Groves in the Aegean του Albert Knechtel και της Carol Drinkwater / Γαλλία
  4. Όσον ζης του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων (ΣΕΑ) / Ελλάδα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κυριακή, 26 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 – 12:00 Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

20:00 Καλωσόρισμα

20:30 Ειδική Προβολή «Μικρό μου Καστελλόριζο», Νίκος Καρακώστας | Ελλάδα, 78’

21:50 Q/A

22:00 Ειδική Προβολή «Όσον ζης», Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων | Ελλάδα, 24’

22:30 Q/A

22:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου

23:00 Συναυλία, Γιώργος Πούλος και οι δεξιοτέχνες μουσικοί του

 

Δευτέρα, 27 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 – 12:00 / 18:00 – 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

19:45 Διάλεξη, Χρήστος Μποκόρος

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «Ένα δέντρο θυμάται», Κώστας Φόλλας | Ελλάδα, 90’

22:00 Q/A

22:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:30 «Hermana», Enver Arcak | Τουρκία, 28’

23:00 Q/A

23:15 «Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη», Γρηγόρης Βαρδαρινός | Ελλάδα, 62’

24:15 Q/A

 

Τρίτη, 28 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 – 12:00 / 18:00 – 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

20:00 Ομιλία, Γιάννα Τριανταφύλλη, εκπρόσωπος ΕΡΤ

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «The Legend of the Ugly King», Hüseyin Tabak | Γερμανία, Αυστρία, 122’

22:30 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:45 «Ψυχές των Συνόρων», Τάκης Μπαρδάκος | Ελλάδα, 50’

23:35 Q/A

23:50 «Belarus: An ordinary dictatorship», Manon Loizeau | Γαλλία, 57’

24:50 Q/A

 

Τετάρτη, 29 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 – 12:00 / 18:00 – 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

 

19:45 Διάλεξη, Prof. Jo Fox, Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών, Πανεπιστήμιο Λονδίνου

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «Living with Walls», Sherif Fathy Salem | Παλαιστίνη, 52’

21:20 Q/A

21:35 «Kalimera from Beirut», George Eid | Λίβανο, 35’

22:10 Q/A

22:25 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:40 «Λουλούδια που Μαράθηκαν Νωρίς,  Κακόπετρος 28 Αυγούσου 1944», Ματθαίος Φραντζεσκάκης &  Βίκη Αρβελάκη | Ελλάδα, 66’

23:45 Q/A

24:00 «Απαγορευμένη Επίσκεψη», Νίκος Θεοδοσίου | Ελλάδα, Ισπανία, 35’

24:35 Q/A

 

Πέμπτη, 30 Αυγούστου

05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών –  Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού

10:00 – 12:00 / 18:00 – 20:00

Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

12:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

 

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Ομιλία, Διαμαντής Παπαδόπουλος, Φυσιολατρική κίνηση Βριλησσού

20:15 Κουαρτέτο Εγχόρδων

20:30 «Mother Derdo and the Walnut Tree», Serdar Onal | Τουρκία, Αρμενία, 68’

21:40 Q/A

21:55 «Κάποτε ήμασταν αντάμα», Ιωάννα Νεοφύτου | Ελλάδα, 15’

22:10 Q/A

22:25 Κουαρτέτο Εγχόρδων

22:40 «The Other Side of Everything», Mila Turajlic | Σερβία, Γαλλία, Κατάρ, 103’

24:20 Q/A

 

Παρασκευή, 31 Αυγούστου

10:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 «Σχεδόν Σαράντα»,Stand up comedy, Γιώργος Χατζηπαύλου

21:00 «Από την Αφρική με αγάπη – Ελληνοαιθιοπικά», Χριστίνα Βάζου | Ελλάδα, Αιθιοπία, 47’

21:50 Q/A

22:05 «Το Μπαλκόνι – Μνήμες Κατοχής», Χρύσανθος Κωνσταντινίδης | Ελλάδα, 100’

23:45 Q/A

 

Σάββατο, 1 Σεπτεμβρίου

10:00 – 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:30 Ομιλία, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

20:15 «Νέα Εποχή», Πέγκυ Ζούτη | Ελλάδα, 12’

20:30 Q/A

20:45 «Σόλων, ταξίμι στο χρόνο» Γιάννη Αδρίμη | Ελλάδα, 20’

21:05 Q/A

21:15 «Cambodian Textiles, Tatsuhito Utagawa | Ιαπωνία, 81’

22:35  Q/A

23:00 «Η Κυρά της Ρω», Θεατρική παράσταση, Φωτεινή Μπαξεβάνη, Κατερίνα Μπερδέκα (σκην.)

 

Κυριακή, 2 Σεπτεμβρίου

Εικαστικά Δρώμενα

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος

Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:00 Τελετή Λήξης

19:00 Ομιλία, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης – κινηματογραφιστής

19:30 Ειδική προβολή «Το Φεστιβάλ Πέρα από τα Σύνορα μέσα από τα μάτια των παιδιών»

19:45 Ειδική Προβολή «Από το σιτάρι στο ψωμί», 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου | Ελλάδα, 13’

20:00 Απονομή παιδικών βραβείων

20:15 Ειδική Προβολή «Olives Groves in the Aegean», Albert Knechtel & Carol Drinkwater | Γαλλία, 50’

21:05 Q/A

21:20 Απονομή βραβείων 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα»

21:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου

22:00 Συναυλία, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Boğaz Musique

 

“Let us bring the world to Castellorizo island and take Castellorizo island to the world!”

 “Beyond the Borders”

3rd International Documentary Festival

Castellorizo island, 26/8-2/9/2017

The Hellenic History Foundation (idisme.gr) travels once again this summer to Castellorizo island organising the 3rd International Documentary Festival «Beyond the Borders». The festival aims to establish Castellorizo as ​​a meeting place for the creators of history and socio-political documentaries, attracting important representatives of cinema and culture from all over the world to the island. The usefulness of the Festival is not limited to the local community and its summer visitors’. At a nodal point between the East and the West, very close to the Lycia coastline, the Festival also anticipates a further cultural cooperation between Castellorizo and Kas (Antiphellus).
«Beyond the Borders» awards 4 prizes, courtesy of the Hellenic Parliament. The Festival, once completed travels every year to Europe and Australia. «Beyond the Borders» is held under the auspices of the General Secretariat for Greeks Abroad and the Municipality of Megisti.

Organisation: Hellenic History Foundation (idisme)idisme

Co-organisation: Perifery of South Aegean   notio_agaio
General Secretariat for the Aegean and Island Policynisiotiki_politiki

& Τhe Committee for the Restroration of Castellorizo, Sydney  sindesmos_anaviosis_kastellorizo

Media Sponsors

ertert_n_aigaioert3prwto_programmadeytero_programmaera_spori_fonireal_newssto_kokkinopraktoreiovoicecosmote_tvologrammai_efimeridaogdooi_rodiakisky_walkeraafi_kathimerini89.5culture_now.grdimokratiain2life

diktyo_mikrasiatishuffpost

 

“Beyond the Borders”

3rd International Documentary Festival

Castellorizo island, 26/8-2/9/2017

The films that have been selected to participate in the competition part of the 3rd International Documentary Festival “Beyond the Borders” that will take place in Castellorizo island from August 26 up until September 02 are:

Greeks documentaries

  1. Border Souls by Takis Bardakos / Greece
  2. Solon, taksimi in the time by Yannis Adrimis / Greece
  3. The Great Fire of Salonica: Birth of a City by Grigoris Vardarinos / Greece
  4. Flowers Fade Early  Kakopetros, August 28th, 1944 by Matthaios Frantzeskakis & Viki Arvelaki
  5. Prohibited Visit by Nikos Theodosiou / Greece, Spain
  6. The Balcony – Memories of Occupation by Hrisanthos Konstantinidis / Greece
  7. New Era by Pegi Zouti / Greece
  8. From Africa with love – Greekethiopics by Christina Vazou / Greece, Ethiopia
  9. A tree remembers by Kostas Follas / Greece
  10. The Fairs by Ioanna Neofitou / Greece

Foreign documentaries

  1. Kalimera from Beirut by George Eid / Lebanon
  2. Hermana by Enver Arcak / Turkey
  3. Mother Derdo and the Walnut Tree by Serdar Onal / Turkey-Armenia
  4. The Legend of the Ugly King by Hüseyin Tabak / Germany, Austria
  5. Belarus: An ordinary dictatorship by Manon Loizeau / France
  6. The Other Side of Everything by Mila Turajlic / Serbia, France, Qatar
  7. Living with Walls by Sherif Fathy Salem / Palestine
  8. Cambodian Textiles by Tatsuhito Utagawa / Japan

The films that will be screened under the special screening category are:

  1. My little Castellorizo by Nikos Karakostas / Greece
  2. From Bread to Wheat by 3rd Archagelos Nursery school in Rhodes / Greece
  3. Olives Groves in the Aegean by Albert Knechtel & Carol Drinkwater / France
  4. While you live by the Hellenic Archeological Institute / Greece

Sunday, 26 Αugust

05:30 -11:30 Exploring the mountains by Vrilissos Environmental Group

10:00 – 12:00 Free diving lessons for children by Roberto Calich, free diving trainer

Art Exhibition Events:
10:00-13:00 / 18:00-20:00

Painting Exhibition by Christos Bokoros

Sculpture Exhibition by Alexandros Zygouris

20:00 Welcome Reception

20:30 Special screening «My little Castellorizo», Nikos Karakostas  | Greece, 78’

21:50 Q/A

22:00 Special screening «While you live», Hellenic Archeological Institute | Greece, 24’

22:30 Q/A

22:45 Local children’s dance group / Local Adults’ dance group

23:00 Concert by Giorgos Poulos and his musicians

 

Monday, 27 Αugust

05:30 -11:30 Exploring the mountains by Vrilissos Environmental Group

10:00 – 12:00 / 18:00 – 20:00

Free diving lessons for children by Roberto Calich, free diving trainer

12:00 – 14:00 Cinema workshop for children by Stathis Galazoulas, director, cinematographer

Art Exhibition Events:
10:00-13:00 / 18:00-20:00

Painting Exhibition by Christos Bokoros
Sculpture Exhibition by Alexandros Zygouris

19:45 Lecture by Christos Bokoros

20:15 String Quartet

20:30 «A tree remembers», Kostas Follas | Greece, 90’

22:00 Q/A

22:15 String Quartet

22:30 «Hermana», Enver Arcak | Turkey, 28’

23:00 Q/A

23:15 «The Great Fire of Salonica: Birth of a City», Grigoris Vardarinos | Greece, 62’

24:15 Q/A

 

Tuesday, 28 Αugust

05:30 -11:30 Exploring the mountains by Vrilissos Environmental Group

10:00 – 12:00 / 18:00 – 20:00

Free diving lessons for children by Roberto Calich, free diving trainer

12:00 – 14:00 Cinema workshop for children by Stathis Galazoulas, director, cinematographer

Art Exhibition Events:
10:00-13:00 / 18:00-20:00

Painting Exhibition by Christos Bokoros
Sculpture Exhibition by Alexandros Zygouris

20:00 Speech by Gianna Triantafilli, ERT representative

20:15 String Quartet

20:30 «The Legend of the Ugly King», Hüseyin Tabak | Germany, Austria, 122’

22:30 String Quartet

22:45 «Border Souls», Takis Bardakos | Greece, 50’

23:35 Q/A

23:50 «Belarus: An ordinary dictatorship», Manon Loizeau | France, 57’

24:50 Q/A

 

Wednesday, 29 Αugust

05:30 -11:30 Exploring the mountains by Vrilissos Environmental Group

10:00 – 12:00 / 18:00 – 20:00

Free diving lessons for children by Roberto Calich, free diving trainer

12:00 – 14:00 Cinema workshop for children by Stathis Galazoulas, director, cinematographer

Art Exhibition Events:
10:00-13:00 / 18:00-20:00

Painting Exhibition by Christos Bokoros

Sculpture Exhibition by Alexandros Zygouris

19:45 Lecture by Professor Jo Fox, IHR, University of London

20:15 String Quartet

20:30 «Living with Walls», Sherif Fathy Salem | Palestine, 52’

21:20 Q/A

21:35 «Kalimera from Beirut», George Eid | Lebanon, 35’

22:10 Q/A

22:25 String Quartet

22:40 «Flowers Fade Early Kakopetros», Matthaios Frantzeskakis & Viki Arvelaki | Greece, 66’

23:45 Q/A

24:00 «Prohibited Visit», Nikos Theodosiou | Greece, Spain, 35’

24:35 Q/A

 

Thursday, 30 Αugust

05:30 -11:30 Exploring the mountains by Vrilissos Environmental Group

10:00 – 12:00 / 18:00 – 20:00

Free diving lessons for children by Roberto Calich, free diving trainer

12:00 – 14:00 Cinema workshop for children by Stathis Galazoulas, director, cinematographer

Art Exhibition Events:

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Painting Exhibition by Christos Bokoros

Sculpture Exhibition by Alexandros Zygouris

19:45 Lecture by Diamantis Papadopoulos, Vrilissos

20:15 String Quartet

20:30 «Mother Derdo and the Walnut Tree», Serdar Onal | Turkey, Armenia, 68’

21:40 Q/A

21:55 «The Fairs», Ioanna Neofitou | Greece, 15’

22:10 Q/A

22:25 String Quartet

22:40 «The Other Side of Everything», Mila Turajlic | Serbia, France, Qatar 103’

24:20 Q/A

 

Friday, 31 Αugust

12:00 – 14:00 Cinema workshop for children by Stathis Galazoulas, director, cinematographer

Art Exhibition Events:

10:00-13:00 / 18:00-20:00

Painting Exhibition by Christos Bokoros

Sculpture Exhibition by Alexandros Zygouris

20:00 «Almost forty»,Stand up comedy by Giorgos Hatzipavlou

21:00 «From Africa with love – Greekethiopics», Christina Vazou | Greece, Ethiopia, 47’

21:50 Q/A

22:05 «The Balcony – Memories of Occupation», Hrisanthos Konstantinidis | Greece, 100’

23:45 Q/

 

Saturday, 1 September

10:00 – 14:00 Cinema workshop for children by Stathis Galazoulas, director, cinematographer

Art Exhibition Events:
10:00-13:00 / 18:00-20:00

Painting Exhibition by Christos Bokoros
Sculpture Exhibition by Alexandros Zygouris

20:30 Briefing by Roberto Calich, free diving trainer

20:15 «New Era», Pegi Zouti | Greece, 12’

20:30 Q/A

20:45 «Solon, taksimi in the time» Yannis Adrimis | Greece, 20’

21:05 Q/A

21:15 «Cambodian Textiles, Tatsuhito Utagawa | Japan, 81’

22:35  Q/A

23:00 «The lady of Ro», Theatrical Performance, Fotini Baxevani, Katerina Berdeka (director)

 

Sunday, 2 September

Art Exhibition Events:
10:00-13:00 / 18:00-20:00

Painting Exhibition by Christos Bokoros
Sculpture Exhibition by Alexandros Zygouris

19:00 Closing Ceremony

19:00 Briefing by Stathis Galazoulas, director, cinematographer

19:30 Special Screening «Beyond the Borders through the eyes of children»

19:45 Special Screening «From Bread to Wheat», 3rd Archagelos Nursery school in Rhodes | Greece, 13’

20:00 Children’s award ceremony

20:15 Special Screening «Olives Groves in the Aegean», Albert Knechtel & Carol Drinkwater | France, 50’

21:05 Q/A

21:20 Award ceremony of 3rd International Documentary Festival “Beyond the Borders”

21:45 Local children’s dance group / Local Adults’ dance group

22:00 Music performance by Eleni Tsaligopoulou, Boğaz Musique

 

 

 

 

 

 

 

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση μέρους της αναρτήσεως είτε ολόκληρης, με οποιαδήποτε μεταβολή του ανωτέρω κειμένου και χωρίς την παράθεση του απευθείας συνδέσμου στην ανάρτηση αυτή που είναι: www.ologramma.art

Οι απόψεις των συντακτών είναι προσωπικές και το ologramma.art δεν φέρει καμία ευθύνη.

Το ologramma.art επιφυλάσσεται για την άσκηση των νομίμων δικαιωμάτων του.
Προηγούμενο άρθροΔημήτρης Παπακωνσταντίνου: «Ο ποιητής πλέει πάντα σε αχαρτογράφητα ύδατα»
Επόμενο άρθροAvant Premiere «Οι Απίθανοι 2» | Περιφερειακές Εκδηλώσεις | Καλοκαίρι 2018
Γεννήθηκε το Φθινόπωρο του 1990. Έχει αποφοιτήσει από το Τμήμα Δημοσίων σχέσεων/ Ψηφιακών Μέσων και Επικοινωνίας. Από το 2017 φοιτά στο Τμήμα Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Παράλληλα παρακολουθεί σεμινάρια στην Συμβουλευτική ψυχικής υγείας και το Ραδιόφωνο. Ασχολείται ερασιτεχνικά με την φωτογραφία. Η πρώτη της φωτογραφική έκθεση είχε θέμα το νησί της Φολεγάνδρου και παρουσιάστηκε στη Θεσσαλονίκη το 2017. ‘Εχει λάβει μέρος σε ομαδικές εκθέσεις φωτογραφίας και έργα της εκτίθενται στην «Ολυμπιακή Δημοτική Πινακοθήκη Σπύρος Λούης» στο Μαρούσι στα πλαίσια της εκδήλωσης «2ο Φεστιβάλ Εικόνας Τέχνης και Πολιτισμού» για το 2017. Αγαπά… τα παιδιά, τα βιβλία, το θέατρο, την ιταλική μουσική, την ησυχία, τη χειμωνιάτικη λιακάδα, την καλοκαιρινή βροχή, τους περίπατους, τα ταξίδια που ανανεώνουν τις ανάσες της, τη γεύση του ελληνικού καφέ από την κούπα της μαμάς της. Συγκινείται με… τους γενναιόδωρους ανθρώπους, την πηγαία ευγένεια, τις ευχές, τις πράξεις που έχουν ένα τεκμήριο αγάπης μέσα τους, τα γράμματα σε σχήμα καλλιγραφικό με κόκκινο στυλό, τα βλέμματα που δεν έχουν ανάγκη από φίλτρα φωτογραφικά για να δείξουν την λάμψη τους. Επιμένει… να κοιτάζει τον ουρανό γιατί ξέρει ,πια, πως δεν έχει μόνο σύννεφα αλλά έχει και ήλιο και φεγγάρι και αστέρια... Πιστεύει… στο αόρατο, στο Καλό, στις Συναντήσεις των ανθρώπων. Αισθάνεται… ευγνωμοσύνη, εμπιστοσύνη, ελευθερία… Ξεκινά… και ολοκληρώνει την ημέρα της με την ίδια πάντα ευχή… Από μικρή ονειρευόταν να σκαρώσει το δικό της περιοδικό. Τώρα το ‘’Ολόγραμμα’’ ξεκινά το ταξίδι του στον κόσμο του Πολιτισμού και των Τεχνών, του Βιβλίου και της Ποίησης, των Μουσείων και των Εικαστικών, της Φωτογραφίας και της Μουσικής με συνεπιβάτες του εσάς…